Sunday, 8 July 2012

Джейн Остин (Jane Austen): Библиография и анотации

Джейн Остин (Jane Austen) (16 декември 1775 - 18 юли 1817) е един от най-ярките творци в английската литература от ХVІІІ в. За личността ѝ се знае сравнително малко, предимно от спомени на семейството и от останалата кореспонденция със състра ѝ Касандра. Определяна е като затворена в себе си и вечно замислена.
Романът ѝ „Разум и чувства“ спечелва огромна популярност и става много известен. Голяма популярност печелят също „Гордост и предразсъдъци“ и „Ема“.
„Разум и чувства“ е публикуван през 1811 г. Първата версия на романа е написана още през 1795 г. със заглавие „Елинор и Мариан”. „Гордост и Предразсъдъци“ - първоначално „Първи впечатления” (First Impressions) - е завършен през 1796-97 г., но публикуван едва през 1813 г. Той е една от първите романтични комедии и остава бележит за цялата английска литература. Считан за най-популярния от всички произведения на Остин, романът присъства на челните места в класациите на любими книги във Великобритания: през 2003 г. е на второ място, а през 2007 г. - на първо. Пред 1814 г. излиза „Менсфийлд парк“, а през 1816 г. - „Ема“, с посвещение на регента. „Абатството Нортангър“ и „Доводите на разума“ са публикувани посмъртно през 1818 г. По-къси произведения са „Лейди Сюзан“ и Сандитън (Sanditon, незавършен). Новелата „Семейство Уотсън“ е довършена от племенницата на Остин, Катрин Хабък, и е публикувана с подзаглавието „По-малката сестра“ в средата на XIX век. Някои от по-ранните произведения на Остин, известни в литературата като „ювенилия“ (juvenilia), са: „Трите сестри“, „Любов и приятелство” (Love and Freindship), „История на Англия“ и „Красивата Касандра“.
Джейн Остин се счита за основоположник на жанра любовен роман.
Джейн Остин умира на 41-годишна възраст от неизвестна болест и е погребана в Уинчестър, където отива на лечение.Последните ѝ месеци са мъчителни, но роднини твърдят, че тя не е погълната от жалост и скръб. Последвали изследвания показват, че е имала признаци на отравяне с арсеник.

Wikipedia BG:  bg.wikipedia.org
Wikipedia EN:  en.wikipedia.org

Всичко за любовните романи в Start.bg 
 
БИБЛИОГРАФИЯ:

„Разум и чувства“ (Sense and Sensibility) — 1811

Младостта е онова благословено време в живота на всеки, когато всички пътища изглеждат близки и всички мечти - осъществими. Но дори и тогава се преплитат, преливат и определят съдбата на разумът и чувството. Тези две основни начала в човешкото битие са въплътени в образите на прекрасните героини - сестрите Елинор и Мариан. Нежни, блестящи, красиви, изпълнени с амбиции и артистичност, те се различават и допълват, търсейки щастието си.
"Разум и чувства" е първият роман на знаменитата английска писателка Джейн Остин. Макар че самата тя скромно описва работата си като "малко парченце слонова кост, не по-голямо от няколко сантиметра, което обработвам с толкова нежна четка, че въпреки огромните ми усилия, резултатът е почти незабележим", още в тази творба, без да определя хората като добри или лоши, мъдри или наивни, Джейн Остин с много остроумие и задълбоченост рисува живота на английската аристокрация.

„Гордост и предразсъдъци“ (Pride and Prejudice) — 1813

"Общоизвестна истина е, че всеки млад мъж трябва да си вземе съпруга".

С тези думи започва своята история, за да ни потопи в един свят, изтъкан от срещи, раздели, интриги и бляскави балове, в който всички герои- от прекрасната Елизабет и нейната нежна сестра Джейн, до гордия Дарси и празноглавия мистър Колинс разкриват най-съкровените черти на своя характер. Петте дъщери на семейство Бенет са красивата Джейн, умната Елизабет, начетената Мери, незрялата Кити и буйната Лидия. За нещастие на семейството, ако мистър Бенет умре, домът им ще бъде наследен от далечен непознат братовчед – затова бъдещото щастие и сигурност на фамилията могат да бъдат гарантирани само със сполучливи бракове на дъщерите.
Животът изглежда несправедлив, докато в съседство не се настанява богатия джентълмен мистър Бингли, с намерението да прекара лятото в провинцията. С Бингли са двете му сестри и елегантния (и още по-богат), но горделив мистър Дарси. За някои от сестрите Бенет усещането за любов вече се носи във въздуха…Те още не знаят, че понякога последният човек, с когото искат да бъдат, е единственият, без когото не могат...

„Менсфийлд парк“ (Mansfield Park) — 1814
„Менсфийлд парк” е един от най-известните романи на Джейн Остин. Противопоставяйки безразсъдството и липсата на принципи у повечето герои на всеотдайността и безкористието на Фани (главната героиня), знаменитата английска писателка не пропуска случай да обсипе с язвителни критики обществото и нравите на съвременниците си.

Прелюбодеянието е нетипична тема за Джейн Остин, но когато то смути относително спокойния свят на „Менсфийлд парк”, последствията са съвсем неочаквани. Нежната и деликатна Фани Прайс, най-обаятелният образ на Джейн Остин, единствената изтъкана от светлина и лишена от сенки героиня, трябва да се бори и да понася лекомислието, старомодното безразличие и тесногръдото неодобрение на заобикалящите я, но като следва и се доверява единствено на своите собствени чувства и възгледи, тя успява да преодолее всички прегради и да достигне до щастието си…

„Ема“ (Emma) — 1816
Ема Удхаус е красива, умна и богата, притежава изискан дом и жизнерадостен характер. Единственият й проблем е, че смята себе си за по висша от другите и се забавлява като се опитва да режисира живота им. Резултатите, за съжаление, не винаги са по вкуса й.
„Ема” е може би най-добрия роман на Джейн Остин. Описвайки немирните планове и последвалото ги отрезвяване на мис Удхаус, знаменитата английска писателка не пропуска случай да отправи иронични стрели към обществото и нравите…

„Абатството Нортангър“ (Northanger Abbey) — 1818
В романа „Абатството Нортангър” най-ярко проличава блестящият стил и изтънченото чувство за хумор на Джейн Остин. Тя изящно пародира разпространените и популярни по онова време сензационни романи и по този начин осмива лекомислието и превзетостта на своето време.
Младата Катрин Морланд очаква с нетърпение и любопитство появата си в обществото. Богатото й въображение рисува картини на бляскави балове, сензационни срещи и невероятни приключения. Действителността се оказва малко по-различна от очакванията й и Катрин неусетно се променя и помъдрява, и постепенно започва да разпознава и цени истинското приятелство и искрената любов…

„Доводите на разума“ / „Въздействие“ (Persuasion) — 1818
На двадесет и седем години Ан Елиът счита, че младостта и щастието са отминали безвъзвратно. Загубила е илюзията, че животът ще й предложи много възможности, срещи и приключения и не живее в трескаво очакване да се случи чудото.
Ще съумее ли красивата, задълбочена и чувствителна Ан да открие своето място в света и да бъде щастлива…
„Доводите на разума” е последния  роман на Джейн Остин – най-остроумният, най-саркастичният, най-блестящият като стил.

„Лейди Сюзън“ (Lady Susan)
Лейди Сюзан е чаровна, изящна и остроумна. Природата я е надарила с всичко необходимо, за да осъществи користолюбивите си стремежи. Дамата не се спира пред нищо, за да се добере до богатство и положение в обществото. Тя е в центъра на поредица събития, балове и срещи, а настъпилата неочаквана развръзка доказва, че в този свят има възмездие и справедливост…
Въпреки че самата авторка скромно описва работата си като „малко парченце слонова кост, не по-голямо от няколко сантиметра, което обработвам с толкова нежна четка, че въпреки огромните ми усилия, резултатът е почти незабележим”, последната книга от поредицата оставя у читателя усещането за среща с ненадминат майстор на словото…

„Сандитън“ (Sanditon) — незавършен

„Семейство Уотсън“ (The Watsons) — незавършен


„Любов и приятелство“ (Love and Freindship)

No comments:

Post a Comment